Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu

HAKKIMIZDA

          Geleneksel Türk Sanat Müziğini yozlaştırıcı etkilerden korumak, sanat değeri olan geleneksel Türk Müziği eserlerini en üst seviye ile yurt içinde ve yurt dışında seslendirmek ve tanıtmak, ulusal kültürümüzün en önemli ve köklü dallarından biri olan müziğimizin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacıyla 1991 yılında Resmi Gazete'de kuruluş kararı yayımlanarak temeli atılmış olup, 1993 Mayıs ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışmalarına başlamıştır.
          
          Kuruluşundan bu yana devletimizin sanatçısı olmanın bilinci ve sorumluluğu içinde üstün bir sanat anlayışı ve düzenli bir çalışma disiplini ile çalışmalarını sürdüren Topluluk, çalışmalarına ilk olarak Türkan Sabancı Kültür Merkezinde başlamış, 1994 yılında eski il Halk Kütüphanesi ve sırasıyla 1995 yılı başından itibaren Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Araçları Donatım  Merkezi ve Edirne Valiliği Özel İdare Binası salonunda çalışmalarını sürdürmüştür.

          Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu, 1997 yılı Nisan ayında Edirne Valiliği' nce tahsisatı gerçekleştirilen Tarihi Türk Ocağı binasına (Eski Kız Yetiştirme Yurdu) geçmiş, böylece kendi binasına kavuşmuştur.

          Türk Müziği' nin tarihi seyri içerisinde gelenekten gelen icra tavrına ve kurallarına bağlı kalarak etkinliklerini devam ettiren topluluk 10 bayan, 7 erkek ses, 11 saz sanatkarından oluşmaktadır.

          Topluluğun tamamı her ay düzenli olarak verilen periyodik konserlerde sahne almakta, zaman zaman Edirne' nin, tarihi sanat ve konser mekanlarında konserler düzenlenmektedir.

          Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu, repartuvarında Türk Musikisi'nin sözlü ve enstürmantal formları, Dini Musiki, Askeri Musiki ve Topluluk icrasına uygun folklorik eserlere yer vermekte, bu eserlerin icrası sırasında Klasik Türk Musikisi' nin temel çalgılarını kullanarak, yüksek düzeyde bir icra sağlamaktadır.

          Topluluğun sanat yönetmenliğini Murat BAĞDATLI, müdürlüğünü de Gökçe Bahar BAHÇE yürütmektedir.