Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu

HALİL Erseven (Sanat Yönetmen Yardımcısı V.)

     1966 yılnda Şanlıurfa' da doğan Halil Erseven ilk öğrenimini Cengiz TOPEL İlkokulu orta örenimini Merkez  orta okulunda  devam ettirirken ailesinin İstanbul' a yerleşmesinden dolayı  öğrenimine orada devam etti. Okulda sesinin güzelliğiyle dikkat çeken Erseven İstanbul' a gelmesiyle kendisini müziğin içerisinde buldu.

     Sanat hayatına 1983 yılında İstanbul’da Zeytinburnu Halk Eğitim Merkezi' nde başlamış ,daha sonra ileri Türk Müziği Konservaturı’ nda devam etmiştir. Burada Yrd. Doç. Çetin KÖRÜKÇÜ’ nün rehberliği ve eğitmenliği altında eğitimci düzeyine kadar yükselmiş ve dersler vermiştir.

     1989 yılında TRT İstanbul Radyosu’ nun açmış olduğu ön dinleme sınavını (solist sanatçı seçiminin o dönemdeki ismiyle) kazanarak solist bandı yapma hakkını elde etmiş ve TRT radyolarında  yayınlanmak üzere çok sayıda programlar yapmıştır.

     1993 yılında Edirne’de Kültür Bakanlığı’na bağlı Devlet Türk Müziği Topluluğu’ nun kurulmasıyla açılan sınavı kazanmış ve kadrolu sanatçı olarak burada göreve başlamıştır. Halil ERSEVEN sürekli farklı çalışmalar ve arayışlar içerisinde olmuştur.

     Bestekarlık yönünden bazı çalışmaları olsa da bunun farklı bir yön olduğunu düşünen ve söyleyen  Erseven musikimize birkaç eserle katkıda bulunmuştur.

     2000 yılında Darüşifa grubunu kurup klasik Türk müziği alanında Bestekarları tanıtan  onların bilinen ve az icra edilmiş olan eserlerinden oluşan repertuarları ile AY IŞIĞI KONSERLERİ adı altında sayısız konserler vermiştir hala vermeye devam etmektedir. Bu konserleri tarihi (Edirne Darüşifası gibi) mekanlarda düzenleyip oralarında tanıtımına katkı sağlamaktadır.

     2009 yılında Darüşifa Topluluğu arkadaşları Prof. Dr. Levent ÖZTÜRK ve M.Fadıl ATİK ile beraber yazdıkları  "MAKAMDAN ŞİFAYA" adlı kitap çalışması Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmış Musiki tarihindeki yerini almıştır. Bunun yanı sıra bir çok CD projesinde yer almış, DİVANNAME ve NAĞMEDE ŞİFA CD’lerininin yönetmenliğini yapmıştır.

     MAKAMDAN ŞİFAYA adlı tematik konserini  İstanbul Belediyesi Kültür AŞ. Bünyesinde bir çok farklı mekanda 2010’dan beri sürdürmektedir.
     Ayrıca amatör musiki severlere hizmet ve talebe yetiştirmek amacıyla Edirne Musiki  Derneği’ ni  uzun yıllardır  yönetmektedir. 
     Görevinİ Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’ nda şef yardımcısı ve ses sanatçısı olarak sürdürmektedir.

     YER ALDIĞI PROJELER

MAKAMDAN ŞİFAYA KİTAP  (yazar)
MAKAMDAN ŞİFAYA CD    ( proje ve solist)
EDİRNE BESTEKARLARI CD   (solist)
HİKAYESİ OLAN ŞARKILAR CD  (proje ve solist)
DİVANNAME    CD    (proje,stüdyo ve solist)
NAĞMEDEN ŞİFAYA CD  (proje,stüdyo ve solist)