Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu

Yıldıray ÖZTÜRK ( Sanat Yönetmeni)

   31-12-1966 yılında İzmir!' de doğan sanatçı, ilk, orta ve lise tahsilini Balıkesir' de tamamladı. Ortaokul öğrencisi iken okulun gençlik korosuna girerek müzik ile ilgilenmeye başladı..Lise yıllarında okulun bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu ve aynı dönemde yeni kurulan ve şefliğini  Sıtkı  SAHİL’ in yaptığı Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği korosuna katılarak çeşitli konserler verdi.Yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümünden  1992 yılında mezun olarak tamamladı. Konservatuvar Korosu ile gerek ses ve gerekse enstrüman (Ney) ile konserlere katıldı.

   Konservatuvar yıllarında  Turhan TOPER, Akın ÖZKAN, Ali Rıza AVNİ, Kutlu PAYASLI, DR.Ayhan SÖKMEN, Mahmut BİLKİ, Adnan POLGE, Tevfik TUTU, Onur AKDOĞU, Hale GÜR ve Mustafa HOŞSU gibi değerli hocalardan faydalandı. .Yine Konservatuvar yıllarında okul korosunun yanı sıra  Ahmet ÖZÇAĞLAYAN yönetimindeki İZMİR BŞB. Korosu ve Nursal ÜNSAL BİRTEK yönetimindeki  Rakım ELKUTLU Musiki Derneği bünyesinde  Koris-Solist konserler verdi.

   Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı' nın açmış olduğu sınavı kazanarak, Mayıs 1993 yılından itibaren  Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu' nda Ses Sanatçısı olarak görev yapmaya başladı. 01-10-2001 tarihinden itibaren toplamda 10 yıl süre ile  Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmenliği görevinde bulundu.  Topluluktaki görevi ile birlikte yaklaşık 4 yıl süreyle  Edirne Musiki Derneği' nde hoca ve şef olarak çalışmalarda bulundur. Sanatçı ayrıca uzun süredir Lüleburgaz' da bulunan Lüleburgaz Musiki Topluluğu' nun da şefliğini sürdürmektedir.

   Ney enstürmanıyla çeşitli faaliyetlerde bulunan Sanatçı, TRT İzmir radyosunda akitli Ney Sanatçısı olarak görev yapmış, gerek görev yapmakta olduğu Toplulukla birlikte gerekse Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı "Balkan Senfoni Orkestrası" ile yurt içi ve yurt dışında Ses ve Saz Solist Sanatçı olarak konserler vermiştir.

   Topluluk adına yapılan  ‘’Edirne Bestekarları" konulu  CD çalışmasında proje sorumlusu ve solist olarak görev alan Sanatçı, 27 ŞUBAT 2021 tarihinden itibaren Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğunda Sanat Yönetmeni olarak görevine devam etmektedir.